madibizz01 madibizz01
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

Cory bought 2 1/2 liters of paint for $60. What was the cost per liter of paint?
ANSWER FAST

Respuesta :

hannahyunzizhou
hannahyunzizhou hannahyunzizhou
  • 04-03-2019

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

you need to find the unit ratio

2.5      1

----  =  ----

$60        x

solve for x, which is $24

Answer Link
geekgirldabs
geekgirldabs geekgirldabs
  • 04-03-2019

find the unit ratio which is $24

Answer Link

Otras preguntas

I need #1 done (show work) will give brainliest
Oranges are one of the most common fruit grown on trees in the world. The orange tree originated in Southeast Asia. Then they spread to China. Now, oranges are
Could you please help me?!
At the produce store you can buy 5 bags of bananas for $23.15 . How much would it cost if you were to buy 6 bags?
It would be the first one right...?
Does anyone know what the answer to the question is?
At the football game, 3 hamburgers and 6 soft drinks cost $24, and 4 hamburgers and 3 soft drinks cost $22. Which two equations can be used to determine the pri
what is the cycle of suffering, according to the buddha
What is the law that explains how matter on earth is conserved, even if it changes form and composition?.
Explain why position is a dependent variable in a position versus time graph.