jtuchanf0001
jtuchanf0001 jtuchanf0001
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

At the produce store you can buy 5 bags of bananas for $23.15 . How much would it cost if you were to buy 6 bags?

Respuesta :

wy9cxmaun7 wy9cxmaun7
  • 01-12-2021

Answer: $26.16

Step-by-step explanation:

23.15 / 5 = 4.63

4.63 x 6 = $26.16

Answer Link

Otras preguntas

How have voting amendments changed American society?
The excessive use of antibiotics in society today is contributing to: spread of cholera in highly developed countries inability of mosquitoes to transmit diseas
The volume of clay used to build a cylindrical pillar with a height of 9 centimeters is 324π cubic centimeters. The area of the base of the pillar is π square
Does eating while lying down make you fat
What was the reason for the Supreme Court’s thinking about the Cherokee Nation’s rights as expressed in the majority opinion? The treaties between the United
Article III of the U.S. Constitution designates only one United States A; judicial secretary B; associate justice C; inferior court D; Supreme Cour
What is the approximate distance between the points (1, -2) and (-9, 3) on a coordinate grid? A) 8.66 units B) 3.87 units C) 9.43 units D) 11.18 units
What does the “fossil record gourmet” say is needed to make a fossil?
What length of beam is needed to join the walls?
__________ is/are used by the body to synthesize Vitamin D, maintain the proper functioning of nerve cells, keep skin soft and supple, and transport fat to cell