valeryc0427p80tqh
valeryc0427p80tqh valeryc0427p80tqh
  • 01-05-2018
  • Mathematics
contestada

Randall bought a notebook for $8 and 6 highlighters. He spent a total of $20.how much did each highlighter cost

Respuesta :

10LMessi10 10LMessi10
  • 01-05-2018
First you subtract the $8 from the $20 so you have $12 that you bough 6 highlighters with. Then you do the math and each highlighter cost $2
Answer Link
Hollycx Hollycx
  • 01-05-2018
The total amount Randall spent was $20.
He bought a notebook for $8.
So he has $12 dollars left.
Then he buys 6 highlighters.
Divide 12 by 6.
Each highlighter is $2.
Answer Link

Otras preguntas

name the two organisations that help preserve our material heritage​?
What is the answer to 60÷5 (7-4)? Explain step by step how you get to this answer?
use the distributive property to rewrite each expression -6(r-8)​
3. The boy has a near-death illness. What does the father seriously consider doing? Why?
name the two organisations that help preserve our material heritage​?
How is the main hydraulic system reservoir pressurized?
3c − 16 = 5 please oh please help me rn
Read the poem. Chores Spritz, clean, scrub. Wipe, swipe, rub Pane after pane. Windows are a waste! Unless… I share the clouds with a flock. A soaring clone
Determine the end behavior of f(x) Equation - f(x)=-4x^3+15x^2-8x-3
PLEASE HELP ME, 50 POINTS!!!!If individual |||-2 marries a person with the same genotype as individual |-1, what is the chance that one of their children will s