korn78r
korn78r korn78r
  • 04-02-2016
  • Mathematics
contestada

Chicken is 3.00 a pound how much is 8 2/3 pounds cost

Respuesta :

JaySL JaySL
  • 04-02-2016
Multiply the cost per pound by the amount of pounds.

3 * 8 2/3

3 * 8 + 3 * 2/3

3 * 8 + 6/3

24+2

26

Thus, 3 * 8 2/3 is 26, so the chicken will cost $26.
Answer Link

Otras preguntas

Sean places 28 tomato plants in a row. All rows contain the same number of plants. There are between 5 and 12 plants in each row. How manyplants are on each row
According to freud's ideas about the structure of personality, the __________ arises because the __________ is inadequate at serving and preserving the organism
What product(s) forms at the anode in the electrolysis of an aqueous solution of k3po4?
What effect is created when a writer forms a compound sentence that being with an incomplete clause
Determine the GCF of 14, 15, and 21
What is matrix organization?
virginia reason for establishment?
Which of the following mathematical operations can be used with functions?
Bart is having a hard time thinking of a strong hook for his persuasive essay. The essay is about why turtles make the best pets. Which idea below is the best h
Wes thinks that his boss favors his colleague nirupa over him. when the boss asks him to let nirupa know about a presentation, he waits until the last minute so