hiiiiijjo hiiiiijjo
  • 03-04-2018
  • Mathematics
contestada

lindsey earn $70 for working 5 hours. how much does she earn for working 12 lawns?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-04-2018
$70 for 5 hours = 70/5 for 1 hour.

70 / 5 = 14

That means $14 for 1 hour.

To find how much for 12 hours, multiply the price of 1 by 12 to get the price of 12 hours.

1 hour = $14
12 hours = 14 * 12

14 * 12 = 168.

That means the price of working for 12 hours is $168.

Hope this helped☺☺
Answer Link

Otras preguntas

Provincial:what does I mean
"The Colossus of New York”
pleaseeeee help 50 points + brainliest mark
Which statement best describes insoluble substances? Insoluble substances remain the same when in water. Insoluble substances become part of the liquid subst
hellp me on number 3 pls
What strategy does the author use to express his own feelings about the war? Excerpt from The Personal Memoirs of U.S. Grant
How did the concept of land ownership differ on Cherokee land from white settlers’ lands?
Point P′(5, −4) is the image of point P(2, 3) under a translation. What is the image of (6, −2) under the same translation? A. (7, −1) B. (13, −3) C. (9, −9)
whats the first five prime number after 13
Fill in the sentence with the correct form of the underlined word. He wrote an interesting (column) in the newspaper. He is a great ___________.