xitlalick86
xitlalick86 xitlalick86
  • 02-02-2018
  • Mathematics
contestada

you can buy a 6 rolls of toilet paper for $6.97 or 12 pack for $9.24. which is better to buy

Respuesta :

AthenaSinclair AthenaSinclair
  • 02-02-2018
if you divide $6.97 by 6 (to find how much each roll is) you would get about $1.16 per roll and if you divide $9.24 by 12 you would see that each roll is $0.77 each. this tells you that the 12 pack of toilet paper is the better deal because each roll is cheaper.
Answer Link

Otras preguntas

y = (4x^3 +8)^1/3/(x+2)^5
PLEASE HELP!!! WILL MARK BRAINLIEST!!!Spencer is asked to factor the polynomial 256x^4 y^2-y^2completely over the integers. His work is shown below.256x^(4)y^(2
why there is gap between day and night in frigid zone
PLEASE HELP!!!! WILL MARK BRAINLIEST!!!!the polynomial P(x)=x^3-6x^2+6x-23 can be rewritten as P(x)=(x^2+6)(x-6)+13 . Which expression is a factor of P(x)?A. 13
If I have 3 shirts, 4 pants, 2 sweater, 6 pairs of shoes, how many different outfits can I make?
Help me on this plz...
Complete the table by filling in the missing information Name Variables Constants Equation Boyle's law PV =k C volume, temperature pressure, moles of gas volume
5.What was an argument in Common Sense?
A rectangle has a length that is 5 inches greater than its width, and its area is 104 square inches. The equation (x + 5)x = 104 represents the situation, where
Factor the polynomial completely. 12a4b2 – 18a3b2