Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 01-12-2015
  • Mathematics
contestada

if 2 pounds of strawberries cost $4.50, how much would 3 pounds cost?

Respuesta :

JaredC
JaredC JaredC
  • 01-12-2015
3 pounds cost $6.75

to help you, turn it into a fraction, 2 punds ove 2.50 equals 3 pounds over X
Answer Link
orellanalopez1223
orellanalopez1223 orellanalopez1223
  • 01-12-2015
the correct answer is  $ 13.50 because if you do 4.50 times 3 it then equals 13.50 
Answer Link

Otras preguntas

What is the relationship between an object’s mass and its gravitational potential energy?.
Simplify the following expression. 5(-7y + 2x) + 14 + 3x
Choose the correct form of tener
What does the inscription on shakespeare’s grave say?.
Find the slope between the two points: 1) (19,-16), (-7, -15) Choose Point 1: (X, Y) Choose: Point 2: (X2, Y2) PLEASE HELP ME ASAP!! I WILL GIVE YOU BRAINLIEST!
Identify the ways in which public speaking differs from everyday conversation. Multiple select question. Public speaking usually requires speakers to engage in
What is responsible for the clotting of our blood? A.platelets B.red cells C.white cells D.hemoglobin.
Strait and straight are examples of_____________. a. homonyms c. synonyms b. homophones d. none of the above
find the mean of the first six even natural numbers​
how to calculate standard deviation without population size