aburrows2005 aburrows2005
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Clare bought 11 pens at $1.39 each and 11 pencils at $0.79 each. How much did she spend altogether

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2018
She spent $15.25 on the pens and $8.69. on the pencils so the answer is $23.94

Hope this helps! :)
Answer Link
kashish9922
kashish9922 kashish9922
  • 04-01-2018
so   11x1.39= 15.29
and 11x0.79 is 8.69

and then we add 15.29 + 8.69 is 23.98
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following questions describes the equation 4n = -24? What number, when multiplied by -24, equals 4? What number, when divided by -24, equals 4? Wha
Solve for m: To figure out how they got the answer , they got.
Solve the right triangle. Round your answers to the nearest tenth.
Let f() = 3x - 1 and g(x) = 2x + 3 and find f(g(3)) Select the correct response f(g(3)) = 21 f(g(3)) = 19 f(g(3)) = 26 f(g(3)) = 17
formula to calculate variance​
define the concept myth in the context of Religion​
a firm projects its profit to ksh 350000 for the 1st month ,ksh.700000 for the second month ,ksh 1050000 for the 3rd month and so on.What will be the total proj
In a manufacturing system, the technique of determining how to assign tasks (jobs) to specific work stations (machines) in an production line is referred to as
A science teacher collects 19 pints of lake water for a lab she is teaching. The lab requires each student to use 4 fluid ounces of lake water. If 44 students a
What is the value of A ?