mshipmon06
mshipmon06 mshipmon06
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

the science teacher bought 20 mousetraps for $59.99. what was the unit cost for each mousetrap

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2018
The answer is 2.95

Hope this helps! :)
Answer Link
edawson623
edawson623 edawson623
  • 04-01-2018
just divide it each number by each other and you’ll get the answer
Answer Link

Otras preguntas

What the answer pre algebra Oder operating
If the sum of two numbers is 15 and the product is 56, what are the two numbers?
PLEASE HELP NEED ANSWERS ASAP!
explain why a doctor would prescribeb medicine to someone who is in good health
Match the sentences. 1. Yo hago la cena​
Which is an integer that can be on inserted on the blank line in the list -15, -34/5,1.5____,2.3,5 2/3 -2 -1 1/3 0 1.2
List the states that are part of the territory the United States gained as a result of the Mexican war?
In which sentence do the subject and verb agree?
Consider the function p(x)= x^2 + 6x + 5 What is the average rate of change from x = 2 to x = 3
Choose the answer that is the most effective substitute for the underlined part of the sentence. If no substitute is necessary, choose ‘Leave as is.' Joy my you