alyssaorosco05 alyssaorosco05
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

a grocery store sells American cheese for $3.89 per pound about how much would a dollar in 1.89 pounds of cheese cost

Respuesta :

springwilliams0
springwilliams0 springwilliams0
  • 03-12-2017
to find the answer you need to figure out what to pultiply times one pound to get 1.89 pounds. which would be 1.89. 
Since 1 pound is 3.89
1.89 pounds times 3.89=7.35
so your answer would be 7.35
Answer Link

Otras preguntas

Please solve the one below the one I solved
Where is a bill sent if it is approved after the third reading?
How much work is done when a 105 g tomato is lifted 19.2 m?
The only type of gunpowder that should be used in a cartridge is
How do I solve for number 16 thxx
Which of these numbers has the highest value? -22, 0.0099, 0, -1, (-1)
Lucy has 14/6 a cup of yogurt for making fruit parfaits. Each Parfait requires 2/6 of yogurt. How many parfaits can she make. (What is he equation) PLEASE
Which workout schedule would be BEST suited for a weight-lifting workout that builds both strength and endurance?
what were the economic difficulties faced by Scotland after the great war?
Once the pharmacy accepts assignment of an item/service, what form must be obtained from the beneficiary in order for cvs pharmacy to be able to bill medicare f