ChelsieChevas ChelsieChevas
  • 01-06-2014
  • Mathematics
contestada

Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?

Respuesta :

Karishma Karishma
  • 01-06-2014
just do 6.99 divided by 3
(a)$2.33

times your answer in (a) by 10
(b)$23.3
Answer Link

Otras preguntas

A. 2 (2)(3)(3)(a)(a)(a)(a)(a)(a)(a)(a)3(3)(5)(5)(a)(a) B. 4a^6/25 C. 6/25 a^8/a^2 D. 6/15 a^4 E. 2/5 a^3 Which expressions listed on the left are equivalent to
Write the equation of a line that is parallel to the line x - y = 5 and goes through the point (-2, 1).
PLS HELP ASAPMaria's starting wage for her new job is $10.65 per hour. Each month during her first year, her hourly wage will increase by $0.35.What will her ho
Which type of map would show where there are the fewest people living in a country?
HELP, THESE QUESTIONS MIGHT BE EASY FOR U.. 1. Are individual human rights victories less important or less important than victories won by large groups? If yes
How much heat has been lost when a 78 g piece of copper is placed into a calorimeter and cools from 120°C to 40°C ? Copper's specific heat capacity is 0.385 J/
Juan: Hola, me llamo Juan. Yo 15 años.
First to answer and is correct gets brainliest
You are trying to persuade your mother to let you get a tatto by using ethos sentences?
7. What is the molar mass of each of the following elements? a) helium, He(s) c) potassium, K(s) b) manganese, Mn(s) d) boron, B(s)