alicia7727 alicia7727
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

A 16 oz package of brown rice cost 79cents and 32oz package of white rice costs $3.49 which package is a better deal

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2017

0.79 / 16 oz = 0.049 ( price for 1 oz of brown rice)


3.49 / 32 = 0.109 ( price for 1 oz of white rice)

 the price per oz of brown rice is cheaper then 1 oz of white rice so the brown rice is the better deal


Answer Link

Otras preguntas

Required nutrients in foods that are made by other living organisms are_______
3 + (−3)…………………………………………..
WHOEVER GIVES THE BEST ANSWER WILL BE MARKED AS BRAILIEST!!!!!!!!!!Solve for yW = X + XyzY = ?
What is the probability of spinning yellow?
What is area? If you answer I will mark you brainlest!
PLEASE HELP ME ASAP!!!!! THANK YOU FOR YOUR TIME HAVE A GOOD DAY
What does it mean to be an UnAmerican in the 1940s and 1950s
What are the two major sources of atmospheric carbon?
PLEASE ANSWER SOON! Which answer is true?
4. Rural roads are at night. A. brightly lit B. poorly lit C. always unlit D. much safer