labenton8 labenton8
  • 03-09-2015
  • Mathematics
contestada

If 200 beads cost 48 dollars how much does 25 cost

Respuesta :

ayah1
ayah1 ayah1
  • 03-09-2015
200 beads = $48, so 48÷200 = $0.24, which is the cost of one bead.

If the cost of 1 bead is $0.24, then 25×0.24 = $6

25 beads cost $6
Answer Link

Otras preguntas

A 200m x 80m field produces 4800kg of harvest. How mcuh harvest will be produced by a 190m x 90m field?
what is a 5% increase from $79?
Why Harriet Tubman is considered a Heroic Figure?
i need urgent help...How did the American Revolution influence the French Revolution? Soldiers who had fought on the side of the colonies started the French Rev
Here are a number of claims about the Declaration of the Rights of Man and the Declaration of Independence. Mark the statement if the claim is correct. A.The De
What is 9/36 equivalent to?
Suppose the area of a circle is 4π. What is its diameter?
Caleb took 18 photos at the zoo. One sixth of his photos are of giraffes. How many of Calebs photos are of giraffes?
Marcus is selling lemonade and peanuts.Each cup of lemonade costs 0.75¢,and each bag of peanuts costs 0.35¢.On Saturday,Marcus sold 5 more cups of lemonade than
Why did Spain colonize Florida and the Rio Grande valley? A. The Spanish found silver and gold mines there. B. Native Americans in that region wanted to trade w