Emmad2985 Emmad2985
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

At the produce store you can buy 7 bags of bananas for $48.51. How much would it cost if you were to buy 5 bags

Respuesta :

kritter1
kritter1 kritter1
  • 03-10-2017
Find out the cost of 1 bag of bananas and multiply that by 5. 

48.51/7= $6.93 per bag 

6.93 x 5 = $34.65 for 5 bags 

Hope I helped :) 
Answer Link

Otras preguntas

Generalmente Miguel _____ del detective, pero en esta película es el _____. tiene éxito, galán se trata, galán hace el papel, criminal se trata, criminal
2x-4y+7=0 how do I find the slope for this?
The table below shows the acceleration of gravity on different bodies in the solar system. (PLEASE HELP NEED ANSWER ASAP)
What is the correct answer and why show your work
Hailey buys a 10-trip train ticket for $72.50.kimberly buys an unlimited weekly pass for $100 and uses it for 13 trips during the week write the unit cost for e
Which statement describes a social risk factor for depression? 1. Fabian feels excluded from a group of coworkers. 2. Julia found out her very close relative pa
of the 90 students who sat for a test,24 students passed .find the ratio of the number of students who passed the test to thenumber of students who did not .giv
thx for ur help click on oic
Image attached, please help.
what is a Expression with three parts called? MATH Please help...