maxineodom2003ovxge6 maxineodom2003ovxge6
  • 02-10-2017
  • Mathematics
contestada

Jacob, Kylie, and Manuel each bought a sandwich and drink. The total bill to $21, and each drink cost $2. Of each sandwich cost the same amount, what is the cost of one sandwich?

Respuesta :

Zachary101234
Zachary101234 Zachary101234
  • 02-10-2017
We know that each drink costs 2 dollars. and there is 3 people. 2*3=6  
21-6=15 

15/3 = 5

1 sandwich costs 5 dollars! (thats a lot) 
Hope this helps you
Answer Link
Slothicorn13
Slothicorn13 Slothicorn13
  • 02-10-2017
1 sandwhich : $5
Cause the 3 drinks that equals $6 and $21 - $6 = 15 and 15\3 people is 5
Answer Link

Otras preguntas

When the new principal on a loan is $79,946.13 and the interest rate is 8 percent, the monthly payment is $587.20. Find the interest, the payment to principal,
The number of hours per week that the TV is turned on is determined for each family in a sample. The mean of the data is 37 hours. The median is 33.2 hours. Twe
Please someone help me i need this to pass!
A ___________ variable is used to add up a set of values.
nt: what is the unit of measurement for work?) A body builder lifts a 200kg barbell up 2m into the air. How much work does the bodybuilder do?
What is the synonym for happy ?
In the Caste system, Brahmins consisted of
What might be the military advantage of an army with both small units and large units?
ne positive integer is 4 less than twice another. The sum of their squares is 356. Find the integers
7.Which of the following is a nutrient used to build and repair cells? carbohydrate fat protein water