starbucks3881 starbucks3881
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

Ribbon is sold by the yard. if the cost is $2.79 per yard, how much does the ribbon cost per inch?

Respuesta :

Kalahira
Kalahira Kalahira
  • 13-09-2017
To solve this we first use the concept that 1 yard = 36 inches. Taking this fact we now setup the expression of $2.79/yard * (1 yard/36 inches) to convert yards to inches in the denominator. The final price of the ribbon per inch is $0.077/inch and rounding to nearest cent gives us $0.08/inch.
Answer Link

Otras preguntas

Brandon claims that he cannot find between three fourths and three fifths because they are “right next to each other.” How should you respond?
-2(-6x-6)=3(4x+5)-3 While solving an equation for the variable y, Garo is left with the equation 3=7. Assuming all this work was done correctly, what can garo c
What’s the solution to -5x-y=21 when y is equal to 6+4x
When you are reading, it is helpful to______ A. Have background music B. Highlight most of what you are reading C. Try and determine the author's purpose D. Non
What would be the answers for the below questions ?
what is goose flesh​
(ESSAY) How is Macbeth a play exploring the male identity? What representations of masculism or masculinity does the play put forward? What is Shakespeare attem
Can someone please explain how to do this?
What were two main reasons that the French established colonies in the America
what is 3 7/8 + 2 5/6 =​