Seudónimo Seudónimo
  • 01-06-2017
  • Mathematics
contestada

Which is a unit Rate?

A. 15 miles per gallon
B. 5 pounds in 2 bags
C. $8 for 3 boxes of crackers
D. 22 gallons in 5 days

Respuesta :

Kastman
Kastman Kastman
  • 01-06-2017
A, the answer is A. ----------------------just using space------------------


Answer Link
gettingoldfortniteba
gettingoldfortniteba gettingoldfortniteba
  • 02-07-2020

Answer:

15 miles per gallon  is a unit rate.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A(n) conditions. is a process by which the hypothesis is tested under controlled
___sides of equal length ___acute angel(s) ___right angle(s) ___obtuse angle(s) The triangle is _____and_____.
X-rays are primarily used to?
Wich is a factor of x^2+ 5x-24?
Brian pays £475.29 a year on his car insurance. The insurance company reduces the price by 2.1%. How much does the insurance cost now? Give your answer rounded
find the area of each figure . only 3 questions !
Please find attached
*EASY 7TH GRADE MATH* PICTURE ABOVE First answer shall be marked brainliest! <3 thanks for the help!
Please help me with this question i am struggling
Which part of a KWL chart is completed after reading a text? Recording what you already know Recording questions about what you want to know Recording what you