HELPME1123 HELPME1123
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

You had $20 to spend on seven avocados. After buying them you had $6. How much did each avocado cost?

Respuesta :

patrickcavaleri
patrickcavaleri patrickcavaleri
  • 02-05-2017
They each cost 2 dollars

Answer Link
Homeworkslayer69
Homeworkslayer69 Homeworkslayer69
  • 02-05-2017
$20 - $6 = $14 so she spent $14 on avocados. if she bought 7 of them, each avocado would equal the same amount so 14 ÷ 7 = 2

so she spent $2 on each avocado.
Answer Link

Otras preguntas

Easy Question About Area
The box plots show the weights, in pounds, of the dogs in two different animal shelters. Weights of Dogs in Shelter A 6 8 10 12 14 16 18 20 22 24 26 28 30 Weigh
How did African Americans who remained in the south improve their lives?
123TIME REMAININ01:53:10Jalen is buying a new car. He has the options below.Model: compact, luxury, sportTransmission: automatic, manualColor: red, blue, black,
Select all expressions that are equivalent to 16x−12−24x+4. Show or explain your reasoning. 1. 16x - 12(1 + 2x) + 4 2. 40x - 16 3. 4 - 12 + (2x - 3x) 4. -8(x+
Integral cos(3x)^3sen(3x)^7dx
Find all values of x where f(x)=0
please help 50 points and brainliest!!!!!!!!
a bag contains a mixture of almonds walnuts and cashews there's an equal quantity of each nut. If a nut is chosen randomly out of the bag what is the probabilit
For a geometric series represented by ++2+3,..., wherein is the first term and the common ratio, calculate the sum of the first 3 terms, wherein =15,=6 ?