Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2015
  • Mathematics
contestada

The cost of the paint was $39 per gallon, so if the cost is $4,368, how many gallons did you buy?

Respuesta :

mac32b mac32b
  • 02-03-2015
$39 per gallon
$4,368 = cost of total

Divide  ⇒  4368 : 39

4368 = 112
  39

Solution: 112 gallons.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-03-2015
Cost of total divided by cost per gallon

$4,368/$39=112 

112 Gallons bought
Answer Link

Otras preguntas

You are standing 1 meter from a squawking parrot. If you move to a distance three meters away, the sound intensity will be what fraction of its original value?
Write in function form X+y=6..?
Due to a membership drive for a public television station, the current membership is 125% of what it was a year ago. The current membership in 1200. How many me
If 2x+z=2y and 2x+2y+z=20 what is the value of y?
does a solution have to involve a liquid? explain.
three things scientists learned about earth in beginning of 1800s
Factor the polynomial 6b^2-17b+10
which of the following organisms feeds on the largest variety of producers
How many square units are in the greatest area that can be enclosed by a rectangle whose perimeter is 20 units?
The skeletal system does all of the following EXCEPT (A) support. (B) transport. (C) protect. (D) digest. (E) store.