PandasAreBest PandasAreBest
  • 01-03-2017
  • Mathematics
contestada

Erik needs 11.86 pounds of flour to make 5 cakes. If he wants to make 10 cakes, how many pounds of flour will he need?

Respuesta :

BabyCatie16
BabyCatie16 BabyCatie16
  • 01-03-2017
23.86
You have to x it by 2
Answer Link
HUNTER3706HELLO
HUNTER3706HELLO HUNTER3706HELLO
  • 01-03-2017
11.86 x 2 = 23.72
or
11.86 + 11.86 = 23.72

Answer Link

Otras preguntas

Which relation is a function? A coordinate grid containing a V shaped graph with arrows on the ends of the V and the point of the V is located at the origin. Th
who was the main independence hero in the mexican war for independence?
What the tone of this quote "And I kept waiting serenely for Jesus, waiting, waiting - but he didn't come. I wanted to see him, but nothing happened to me. Noth
how many times was trujillo destroyed? once twice many times zero times
What is the importance of microtubules in cell division? (1 point) O They provide a pathway for organelles to move into the newly formed cell. O They start the
What two signers of the Declaration of Independence would later become President of the United States?
Given the equation y = -7 + 5, find the y-intercept
What is a shadoof? And how does it work?
What does the tribe's willingness to send an emissary before declaring war communicate about Igbo culture? [RL 10.6] Refer to multiple pieces of evidence.
A 20 ounce box of cereal costs $3.90. Find the unit cost.