itsEvan itsEvan
  • 01-03-2017
  • Mathematics
contestada

If 12 gallons cost 31.08 how many gallons does 38.85 dollars cost?

If 12 gallons cost 3108 how many gallons does 3885 dollars cost class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2017
12 gallons = $31.08
which means each gallon costs $2.59
So $38.85/$2.59 = 15.003

Round down and $38.85 buys 15 gallons.
Answer Link

Otras preguntas

Are any of these functions?
what percent of 75 is 9?
Why are reading and writing necessary in today’s world?
Which of the following is an advantage of using nuclear power plants to produce electricity?
More than 450450 students traveled to a state park for a field trip. The school allowed 66 students to travel by car, and the rest traveled on 1111 buses, each
describe how gravity and convection work together to move the plates in the plate tectonics theory
Describe the flow of blood represented by the diagram. Include the following terms: nutrients, artery, capillaries, vein. (Please help me)
3b/7 - 1 =5. What is "b"?
3. Simplify. 312⋅312 4. Rewrite n√xm using a rational expression.
Your family took a road trip on Saturday You were in the car for 4.5 hours and average 70 mph. How many miles did you travel?