a8sh4waynassthemma a8sh4waynassthemma
  • 04-02-2017
  • Mathematics
contestada

$4.20 for 8 apples and $5.75 for 12 apples. which is the better buy?

Respuesta :

matthewsmart
matthewsmart matthewsmart
  • 04-02-2017
12 apples
For 8 apples they cost .525 each
For 12 apples they cost .48 each
Answer Link
Billabong
Billabong Billabong
  • 04-02-2017
The better buy would be 12 apples at  $5.75 makes each apple 48c 
Answer Link

Otras preguntas

Please help. I need this done badly.
12 cookies for 3 people which is the model​
Can Someone Help Me With This Problem Please​
Two experimental runs are performed to determine the calorimetric properties of an alcohol that has a melting point of -10°C. In the first run, a 200-g cube of
Student test scores are kept on file for: OA. 20 years. OB.6 months. OC. 1 year. OD. 5 years.
What is the slope of (-8,1) (6,8)
Finland briefly had a King in 1918. From which country's royal family was he taken?
How do disciplines in the field of social sciences generally identify how people can be understood?
how did fudalism bring order to europe
Prove that (cos(3A) - sin(3A))/(1-2sin(2A)) ≡ cos(A) + sin(A) Topic : Trigonometry # Proving Trigonometric Identities # Double Angle Identities # Addition Iden