1GumiChan1
1GumiChan1 1GumiChan1
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

Jennifer had $24 to spend on five pens.After buying them she had $14.How many did each pen cost? (show work)

Respuesta :

sydc98sydc98
sydc98sydc98 sydc98sydc98
  • 03-02-2017
It would be $2.00. I got that answer by first looking at how much the pens were total, which was $10. Then, I knew there were 5 pens, so I divided 10 by 5, and got 2. I hope this helps! :)
Answer Link
ajflieger03
ajflieger03 ajflieger03
  • 03-02-2017
24-14=10 10/5pens= $2

Answer Link

Otras preguntas

What makes roderigo vulnerable
Define "Common Sense"
Which answer choice is it? Is it the first ,second,third or fourth Giving 40 points for whoever answers correctly Thank you
an ice cream shop sells 5 times as many cakes cones as waffle cones. use x to represent the number of waflle cones the ice cream shop sells and use the variable
Please help me!!!!!!!!!!
Help me get the answer to these -.-
Which of the following is a consequence of urban heat islands? Increased precipitation downwind of the city? Increased precipitation upwind of the city? decre
in the poem, collins compares his love to a pigeon on a generals head
what is the most likely inference a reader can make about eliza's emotional state
the water company charges a residential customer $41 for the first 3,000 gallons of water used and $1 for every 200 gallons used over 3000 gallons. If the water