katiecrazygirl123
katiecrazygirl123 katiecrazygirl123
  • 01-06-2022
  • Mathematics
contestada

Mr. Albertson bought 6 sandwiches for his family for $27. How much did he pay per sandwich?

Respuesta :

gamonse0 gamonse0
  • 01-06-2022
27 divided by 6 is 4.5
So your answer is $4.50 per sandwich
Answer Link
DarinaRM
DarinaRM DarinaRM
  • 27-06-2022
you have to do 27×6 , because you have six sandwiches and they are each $27. 27×6 is 162 , so mr. Albertson paid $162 for 6 sandwiches.
Answer Link

Otras preguntas

Help please!! Solve one twelfth divided by four by rewriting the division problem as a multiplication problem.
Find the domain and range of the graph
Directions: Read the scenario below and highlight the external and internal influences that could factor into Taylor’s decision to smoke or not to smoke. Answer
Suppose x=2y-7. What is x if y=5
Question 1 is the ammonite fossil, in slide set 1a, art? question 2 are the great crystals in mexico art?.
Which number line best shows how to solve -4-(-6)? option 1option 2option 3option 4​
You have managed to get a vacation on the Moon where the gravitational field strength is 1.6 N/kg. Gleefully, you kick a ball of mass 1.25 kg with an initial ve
Any help would be appreciated:)
you need 3/4 of ribbon for one gift box. you have 3 yards of ribbon. how many gift boxes do you have ribbon for?
7. A stationary 25 kg object is located on a table near the surface of the earth. The coefficient of static friction between the surfaces is 0.50 and of kinetic