flemmingdaniel81 flemmingdaniel81
  • 04-05-2022
  • Mathematics
contestada

Shelly buys some pies that cost $5.35 each and a cake that costs $17.50. Which expression can be used to find the total cost of a pies and the cake? NEED HELP QUICK​

Respuesta :

621050 621050
  • 04-05-2022

Answer:

22.95 (Addition)

Step-by-step explanation:

Add the numbers

Add $5.35 + $17.50

Answer = 22.95

How did we get it? ( Added the numbers)

Have a good day :D

Answer Link

Otras preguntas

what is the name of the large inland body of water bordered by Iran, Azerbaijan , Russia , Kazakhstan , and Turkmenistan
Andy solves problems 74 to 125 inclusive in a Math exercise. How many problems does he solve? a. 53 b. 52 c. 51 d. 50 e. 49
Which of the following statements about stars is true? Select one: a. The smaller a star is, the shorter its life cycle. b. All star's life cycles are about the
The spontaneous decay of an atom is called (1) ionization (3) combustion (2) crystallization (4) transmutation
Which equation represents sublimation? (1) I2(s) ==> I2(g) (3) I2(l)==>I2(g) (2) I2(s) ==>I2(l) (4) I2(l)==>I2(s)
What is the niche of slime molds and other decomposers?
which statement best describes Aztec civilization at the time of the encounter
Which 0.1 M solution contains an electrolyte? (1) C6H12O6 (aq) (3) CH3 OH(aq)(2) CH3 COOH(aq) (4) CH3 OCH3 (aq)
What's another word for started again
what is the overall mood created in "Dover Beach" by Matthew Arnold A.bitterness B.sadness C.enthusiam D.vigilance