777nono
777nono 777nono
  • 05-04-2022
  • Mathematics
contestada

Apples cost $1.10 per pound. Darius bought x pounds of apples for a total cost of $2.75.

Respuesta :

sub4sublagging sub4sublagging
  • 05-04-2022
X= 2.5 2.75 divided by 1.10 =2.5
Answer Link

Otras preguntas

What is the purpose of On Noise by Seneca?
d(-3+x)=kx+9 solve for x
Julie is making a triple batch of cookies from a recipe. She will divide up the cookies by giving 3/5 of a (single) batch to each class she visits tomorrow. To
what effect does air resistance have on the projectile
Write a real-world problem that could be represented by the following equation. 30 + 0.05x = 40 + 0.01x
i need help with a summary of a passage the passage is Papa Siempre Tiene La Razon
Explain how evolution impacts the lives of all humans
Refer to the original data. assume that the company sold 18,000 units last year. the sales manager is convinced that a 10% reduction in the selling price, combi
Nine less than a number is -24. Find what n is
Find the zeros of g(x) = -x^2 + 6x - 8