promsovantithmolika0 promsovantithmolika0
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada


Su Li has 13 kg of almonds costing $5 per kilogram.
How many kilograms of cashews costing $12 per kg
should be added to get a mixture of the two nut types
costing $7.45 per kg?

Respuesta :

maheshbhattarai201
maheshbhattarai201 maheshbhattarai201
  • 05-03-2022

Answer:

169/7 kg of nuts should be used

Answer Link

Otras preguntas

find three consecutive odd integers such that the sum of the first and second is 27 less then 3 times the third
HELPPPP MEEEEE ASAPPP :Which angles are pairs of corresponding angles? Check all that apply. 4 lines intersect to form 16 angles. Clockwise from top left, the a
Authors choose their words for particular effects. Their word choice is called (answers) denotation diction mood tone
Q5) (2.00 marks) The sum of two numbers is 16 and their product is 48. What are the two numbers?
What effect can changing a story's order of events or pacing have?
−4y−4+(−3)? (I need this answer ASAP!)
Use the commutative or associative property to simplify the expression. 1/3(3y)
What is a tense? Please explain
Cell Division and the Cell Cycle, can anyone write me a essay that is three paragraphs long on that topic. I stink at it
help please!!!!! 1. Create 10 compound sentences. Label the Subjects in Italics, and Underline the Verbs (Predicates) 2. Create 10 complex sentences. Label the