tamajaliwashington tamajaliwashington
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

1. Abbie is going out for pizza with her friends. For $60 total, they can buy p pizzas. Each
pizza costs $12.
Equation:

Respuesta :

12693496
12693496 12693496
  • 03-03-2022

Answer:

5 pizzas

12p=60

Step-by-step explanation: just divide 60 by 12 and then you get 5

Answer Link

Otras preguntas

To which major cultural region should you move if you want to avoid harsh winters but enjoy fresh seafood? A. West B. Midwest C. Northeast D. South
f(20) = 1000 * (1.09)n
Martin drew a pair of perpendicular lines and a pair of parallel lines. Which of these statements best compares the pairs of perpendicular and parallel lines? A
Read the excerpt from "The Crab That Played with the Sea.” He went North, Best Beloved, and he found All-the-Elephant-there-was digging with his tusks and stamp
Geometry question If < A and < B are supplementary, and < A = 3x - 5 degrees, and < B = x + 11 degrees what is x.
why does ohio state have stickers on their helmets
What is the length of the diagonal, d, of the rectangular prism shown below? Round your answer to the nearest tenth.
In a system of linear equations, the two equations have the same slope. Describe the possible solutions to the system.
Gary wants to buy a video game with a selling price of $48, on sale for 50% off. The sales tax in his state is 4.5%. How much will Gary have to pay in all?
giving brainliest to the first correct answer​