jamyra12 jamyra12
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

At the market, 7 oranges cost $4.55. How much do 10 oranges cost?

Respuesta :

cbgong72
cbgong72 cbgong72
  • 03-03-2022

Answer: $6.50

Step-by-step explanation:

First you do 4.55/7 and you get 0.65, then you multiply that by 10 which will get you $6.50.

Answer Link
samanthalizeth
samanthalizeth samanthalizeth
  • 03-03-2022

it's 6.50 because when you divide 4.55/7 it's 0.65 multiplied by 10 it's 6.50

Answer Link

Otras preguntas

Is 5/11 greater than 1 / 2?
how many miles can you get on one tank of gas if your tank holds 18 gallons and you get 23 miles per gallon?
drew's weekly allowance is $8. His friend jan's weekly allowance is $10. Drew spends $3 a week and jan spends $4 a week. WRITE TWO EXPRESSIONS TO SHOW HOW MUCH
plrase help a little stuck here
plrase help a little stuck here
write an equation with the solution x=25
please help me solve for
Calculate how much work you need to move the 130 N trunk to a ledge 2 m above.
What kind of consumers do omnivores eat?
Write the word form and tell the value of the underlined digit. 9,000,009 the first 9 is underlined