goku207143
goku207143 goku207143
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

A package of orange juice contains 96 fluid Ounces and costs $5.29. What is
the unit price per ounce?

Respuesta :

oseanavuso
oseanavuso oseanavuso
  • 02-03-2022

Answer:

5 cents

Step-by-step explanation:

$5.29 ÷96  = 0.05510416

Answer Link

Otras preguntas

A school club is raising money for a trip, and needs to reach $10,000. Their fundraising progress is modeled by the function f(x) = 435 + 1200x, where x is mea
Choose the answer. LIFE OR DEATH!!!!!!!! YOU CAN LOOK THE POEM UP ITS SHORT.. PLEASE HELP! WILL GIVE BRANLIEST What is the point of view of the poem "Ozymandia
In what way is this image an example of the Byzantine contribution to the arts?
A triangle has two sides that are perpendicular. Could the triangle be isosceles, equilateral, or scalene? Explain.
what is the real number of 16
What public works project was undertaken during the Middle Kingdom?
Which explorer was the first to establish a sea route to Asia? For which European country did he sail?
Which point(s) in the water cycle below best illustrate(s) water changing to a gas, and which term(s) could describe it? 1; sublimation or evaporation 1 and 2;
Tamar surveyed six friends, asking each how many times he or she had ridden in a helicopter. The numbers of times she recorded were 0, 0, 0, 1, 3, and 8.   What
-(1_, ?te llevabas bien con tus hermanos?