ahmadsahi8184 ahmadsahi8184
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

At the seafood market, a pound of tuna cost $8. 55. Jeremy bought 8 3/5 lbs for a Sunday dinner.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2022

[tex][Hello,BrainlyUser][/tex]

Answer:

$73.53

Step-by-step explanation:

Since 1 Pounds cost → $8.55

Then 8 3/5 * $8.55 = 73.53

Hence, Jeremy bough 8 3/5 for $73.53

[CloudyBreeze]

Answer Link

Otras preguntas

how does the circulatory system rely on the respiratory system
Which of the following was true of Nixon's presidency? A. It oversaw the establishment of the Environmental Protection Agency. B. It tried to overthrow Johnson
What is 1/3 of 18 Fraction problems
As a radioactive element emits gamma radiation only, the atomic number of the element increases or decreases
what is the declaretory act
HOw are producers, consumers, and decomposers alike and different
On a true/false test, the ratio of true questions to false questions is 3 to 7. What is the ratio of true questions to total questions?
write 5.2 as the quotient of two integers A...11/3 B...21/5 C...26/5 D...51/10
diamonds are the hardest substance on earth fact or opinion
There are 6 geese and 9 hens on Mr. Thomson’s farm. Mr. Thomson adds 6 more geese and 3 more hens to his farm. What is the new ratio of the number of geese to t