22597642
22597642 22597642
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

A 2-gallon bucket of paint costs $59.20. What is the price per cup?

Respuesta :

60022176 60022176
  • 01-02-2022

Answer:

i would say about $1.85

Step-by-step explanation:

There are 16 cups in one gallon and so you at 16+16 and you get 32 so you devide 59.20 by 32 and you get your answer. 1.85

Answer Link

Otras preguntas

(z+4)(z+3) Please Help!
How did the aboriginals people heal themselves before Europeans arrives?
Determine the type and number of solutions of 7x^2+3x+8=0
What is the given equation in logarithmic form of 7^4=2,401?
What Should I Know About Nigeria?
Ryker is given the graph of the function y= 1/2x^2 - 4 . He wants to find the zeros of the function but is unable to read them exactly from the graph. Find the
what muscles are involved when you're tying your shoe laces
What is the World's Largest Rainforest?
Is There Still Slavery in the World? Please help me :)
in che anno e nato Cristoforo Colombo