eugeneallen eugeneallen
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $3.60 per pound. You buy a bag that costs $7.20. How many pounds of strawberries are in the bag?

Respuesta :

reevecorbin07
reevecorbin07 reevecorbin07
  • 01-02-2022

Answer:

2

Step-by-step explanation:

3.60+3.60=7.20 thats correct

Answer Link

Otras preguntas

Line m passes through the points (6,1) and (2,-3). Line n passes through the points (2,3) and (5,-6). Find the point intersection of these lines.
How many times can 57 go into 413?
How can you use the periodic table to find the number of protons in one atom of an element? The number of protons is the same as the atomic number of the ele
Aaron borrows $150 from his friend austin. he promises to pay back the money in 4 monthly installments. each month he wants to pay half the amount he paid the p
what was the enlightenment?
Which describes a consequence of steriod abuse?
39x10^3 in standard form
Y=1.40x 14.25 solving for x
What's the answer ??????
Can someone please help me.