lehaley5160 lehaley5160
  • 04-01-2022
  • Mathematics
contestada

The price of gravel is $24 for every 3/8 ton. Katie wants to know the price of 2 tons of gravel

Respuesta :

s1m1
s1m1 s1m1
  • 04-01-2022

Answer:

$ 128 for 2 tons

Step-by-step explanation:

3/8 ton is $24

   2 ton is $?

→to keep the proportion the same we write

?$ / 2 ton = $24/ (3/8)

→rewrite 24/ (3/8) as (24/1) *(8/3) because if we divide by a fraction is the same as multiplying by it's inverse

? / 2  = 24*8/ 3

→solve to find the unknown amount of money

? = 24*8*2 /3

? = 128

Answer Link

Otras preguntas

A digital stop-clock measures time in minutes and seconds. The stop-clock reads 00:50 when it is started (i.e. 00 minutes 50 seconds). It reads 02:10 when it is
Why was it important to evoke realism and create drama in Catholic Baroque Art?
Express in its simple form: (4a2b)3? (note: 2 and 3 are suppose to be small numbers)
Can someone help me on which sentences to cross out that doesn’t make sense .
A professional photographer working for a top newspaper would like control over the quality and editing process of digital photos. Which file format should be u
THIS IS THE MOST IMPORTANT QUESTION OF THE HOMEWORK PLEASE HELP!
Find the value of x
GIVING BRAINLIEST TO CORRECT ANSWER According to the line graph below, how many tickets were sold on August 11, 2007? A) 20 B) 25 C) 32 D) 40
Which of these inequalities is correct
Can someone help me thank you.