oinkfluffyess221
oinkfluffyess221 oinkfluffyess221
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

A bakery used 25% more butter this month than last month. If the bakery used 250 pounds of butter last month, how much did he use this month?

Respuesta :

StevenFeng
StevenFeng StevenFeng
  • 03-12-2021

Answer:

312.5

Step-by-step explanation:

25%=1/4, 1/4 of 250+250=62.5+250=312.5

Answer Link

Otras preguntas

The elves have $120 to spend on boxes of candy canes and boxes of ornaments. Each box of candy canes costs $3.00 and each box of ornaments costs $12.00. Let x r
HELP ASAPPPPPPPPPPP A: 6 units B: 4 units C: 3 units D: 2 units
on weekends a movie ticket costs $10.50. form an inequality and solve it to find the maximum number of tickets kate can buy with $205 STEP BY STEP EXPLANATION P
A test cross is performed to determine if a specific individual is a carrier. The results generate a 50/50 phenotypic ratio. The test subject was therefore ____
If you took someone in your Family Circle "for granted," how might they feel about you? Resentful Excited Happy Calm
what is the process of producing energy in living organisms ​
Type the missing digit below 13_,349 is divisible by 3.
cosθ(tanθ + cotθ) = • cscθ • secθ • cos^2θ • 1
pls help!!Dominick buys a package of soup mix that is 1.38 ounces. How many ounces are 6 packages of soup mix?​
If DEF=GJH, find each missing measure a) DF = d) F = b) JH = ||| e) m&G = c) GJ = f) m = I need help it’s due in 20 minutes:(