We9ssierazygi We9ssierazygi
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
Answer Link

Otras preguntas

Combine the two half-reactions that give the spontaneous cell reaction with the smallest E∘. Fe2+(aq)+2e−→Fe(s) E∘=−0.45V I2(s)+2e−→2I−(aq) E∘=0.54V Cu2+(aq)+2e
What is the following sum in simplest form sqrt8+3sqrt2+sqrt32 please HURRY
In Mus and eacutee des Beaux Arts by W.H. Auden what is the ploughman's response to Icarus falling into the sea?
Which type of arc measures exactly 180 degrees
what is the definition of a term?
Explain why world war on broke out in 1914
0.87 written as a fraction is _____. 8/9 79/90 81/90
With a short time remaining in the​ day, a delivery driver has time to make deliveries at 7 locations among the 9 locations remaining. How many different routes
Select all the levels of measurement for which data can be qualitative.A.Nominal.B.IntervalC.RatioD.Ordinal
contrast the qualifications, terms, and make-up of the senate and the house of representatives​