forsaken8555 forsaken8555
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

At the store, a bag of `4` avocados costs `\$2`. How much does each avocado cost?

Respuesta :

580496 580496
  • 03-11-2021

Answer:   .50 cents each

Step-by-step explanation:

if 4 are 2 dollars then 2 would be one and half of one is 50 cents so each would be 50 cents

Answer Link
jullienne
jullienne jullienne
  • 03-11-2021
The answer is 5¢, since you would have to divide 2 by 4.
Answer Link

Otras preguntas

what type of rock can form a metamorphic rock
At a store , 24 bottles of water and 6 bags of chips costs $23.40. Five bottles of water and two bags of chips cost $6.60. What is the cost of a single bottle o
Can someone help me in probability?Amanda wrote a computer program that generates two random numbers between one and eleven.When she runs it,what is the probabi
2 friends want to equally share 4/3 feet of rope.What length of rope should ea friend get?
What is 38/50 as a decimal... and what is 28/50 as a decimal? PLEASE HELP ME !!!! i hate struggling with homework!
How did New England's physical geography help the growth of industries?
Write an equation for a non-vertical line that contains the point ( 2,-4 )
what is the prefix of enactment?
Substitution how do u do it??
Write an equation for a non-vertical line that contains the point ( 2,-4 )