aniyahibbott
aniyahibbott aniyahibbott
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

A pack of glue sticks costs $1.75 Mrs. Graydon bought 6 packs of glue sticks for her class.How much money did she spend​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2021

Multiply number of packs bought by the price per pack:

6 x $1.75 = $10.50

Answer: $10.50

Answer Link
averi04 averi04
  • 02-11-2021
she spent 10.50 on glue sticks
Answer Link

Otras preguntas

What is the sum of 2x^2-5x-2 and 4x^2-6x+8
There are four cars entered into a pinewood derby race. in how many different orders can they cross the finish line, assuming there are no ties?
Can some one give me the answers 15 points
how much can 8 go into 105
Are Armenians Asian or European?
Why did most of the immigrants who came to America in the late 19th century settle in the cities? A) City living was spacious, clean, and far from overpopulate
Choose the correct sum of the polynomials (2x3 − 5x − 1) + (4x3 + 8x + 3).   a2x3 − 3x − 4  b6x3 + 3x + 2  c2x3 + 3x + 2  d6x3 − 3x − 2
1 and 3/4 and 1/8 is closest to 0,1,2 or 3
what score would an essay receive if the comment were such. the essay reflects little or no thoughtfulness
Which conquistador reached the Arkansas River