mayaLMFAOOOOOO mayaLMFAOOOOOO
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

Which is better to by 12 cans for $7 or 6 cans for 4$

Respuesta :

bytebadx bytebadx
  • 02-11-2021

Answer:

12 cans for $7

Step-by-step explanation:

as you increase the price of 6 cans for $4 will gradually get greater than the price of 12 cans for $7.

Answer Link
hanyahindy15 hanyahindy15
  • 02-11-2021
12 cans for $7 because if you do 6 x 2 =12, then 4 x 2 = 8 , then you get 12 cans for $8, so the first deal is better! :)
Answer Link

Otras preguntas

10b - 5a + 6c if a=6 b=8 and C=5 Then what’a the answer?
The interphase consists of the _____, _____, and _____ phases.​
An elementary school is offering 3 language classes: one in Spanish, one inFrench, and one in German. The classes are open to any of the 100 students inthe scho
8. Which of the following is not a lyric poem? A. elegy B. chorus C. ode D. sonnet
whats the ninth term of 25 20 15 10 5
Waste water from nuclear power plants is generally
Sam drove for 2 hours at 45 mph. He has the same distance remaining. How fast should he drive to make his average speed 60 mph?
help it is due in 10 mins
see picture and pls leave an explanation lol
Who can answer this