Seudónimo Seudónimo
  • 02-01-2017
  • Mathematics
contestada

24lbs of potatoes cost $288. How much would 29lbs cost?

Respuesta :

absta2710 absta2710
  • 02-01-2017
300 dollars
288 divided by 24 = 12
288 + 12 = 300 dollars
Answer Link
izzirpmm
izzirpmm izzirpmm
  • 02-01-2017
$348 you divide 288 by 24 to get the single amount and then multiply the single amount by 29. since the single amount is 12 dollars when multiplied by 29 it is 348

Answer Link

Otras preguntas

A plane traveled 580 miles to Atlanta and back. The trip there was with the wind. It took 5 hours. The trip back was into the wind. The trip back took 10 hours.
Which of the following suggestions can help you to start a job productively?
which of the following activities can you do at salitre magico in bogota
Austin dabney The only African American granted land by The state of Georgia in the 18th century because he A) had worked with General Elijah Clarke. B) had
give the name of an enzyme which catalyses the breakdown of lipids? thanks in advance
What is the order pair on the letter B
true or false artist used the elements of art and principles of design to compose their artworks
glycerol and other organic compounds with an -ol ending is called
the simplest way to vote in the house and the senate is a
9. The length of a rectangle varies inversely as the width. If the length of a rectangle is 20 ft. when the width is 8 ft., find the length of the rectangle whe