yourdaddy1
yourdaddy1 yourdaddy1
  • 02-01-2017
  • Mathematics
contestada

If clay cost $16.50 for 50lb how much does clay cost for 45 pounds

Respuesta :

Bree091 Bree091
  • 02-01-2017

45 divided by 50= 90%
0.9*16.50=14.85
Answer Link
apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 02-01-2017
ratio and propoertion or logic

ratio
cost:amount=16.5/50
16.5/50=x/45
times both sides by 50*45
16.5*45=50x
742.5=50x
divide both sides by 50
14.85=x
the answer is $14.85 for 45lb

or, math
16.5 for 50
1.65 for 5
50-5=45
16.5-1.65=14.85

answer is $14.85 for 45lb
Answer Link

Otras preguntas

If one paper clip has the mass of 1 gram and 1,000 paper clip have a mass of 1 kilogram, how many kilogram are 8,000 paper clip
Solving linear equations is not for me :b i need to know p - 15 = 13 - 6p
What European countries were competing for Asian trade during the age of exploration?
Is 2 thousandths + 4 hundredths is greater or less than 0.127
How do we solve an equation by factoring?Problems such as x² - 9 = 0 and x²  + 13x = -36.
how do you write 35.2 in word form?
What kind of sentence is Merlin carried the baby to safety
Round 315 to the nearest ten
Express as a unit rate: 2400 miles in 48 hours.
what is a common noun for south america