mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Regular 16oz 336 Family Sized 40 oz 760 what is the per ounce for both class=

Respuesta :

abdulazizghumman abdulazizghumman
  • 03-10-2021

Answer:

Regular = $0.21 per ounce, Family = $0.19 per ounce

Step-by-step explanation:

Regular

16oz = $3.36

                         Divide by 16 on both sides

1oz = $0.21

Family

40oz = $7.20

                          divide by 40 both sides

1oz = $0.19

Answer Link

Otras preguntas

If z varies inversely as​ w, and zequals 4 when wequals 6​, find z when wequals 8.
What best describes why building alliances is a key strategy for lobbyists?
A rainforest is an example of a _____. -biome -community -habitat -population
If f(x) = x and g(x) = 2, what is (f o g)(x)? 2x 2 x + 2 x/2
how many moon have a pluto? give they name
Which best describes the underlined clause? Paw prints in the mud showed that the dog had gotten out of the yard. A.noun clause B.adverb clause C.adjective cla
what is a period and how does it work
During the late 1800s, the Union League was focused on uniting Northern and Southern workers in unions. driving all the carpetbaggers out of the South. the p
Which word in the sentence does the underlined phrase modify? Movie posters and memorabilia lined the walls **of the restaurant**. A. walls B. movie C. posters
Alexander the Great adopted his father’s plan to invade and conquer __________. A. Asia B. Greece C. Egypt D. Africa