britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

Maya must choose a number between 67 and 113 that is a multiple of 3, 5, and 10. Write all the numbers that she could choose. If there is more than one number,
sunayana borrowed a sum of rs 12,500 at 12% per annum simple interest for 1 year and 6 months and lent to bishwant at the same rate of compound interest compoun
1011111 ÷ 11 in numerical​
\sqrt{2x+1} = 2+\sqrt{x-3}
a learning style through which a skill is acquired when a student learns through experience is called​
The reason that Germany attacked Belgium and France before Russia was A. they believed Russia would be slow to mobilize due to its size B. France was an easier
Look at image to see question
WILL GIVE BRAINLIEST!!!!! Using complete sentences in Spanish, describe a past vacation one of your family members took to a Spanish-speaking country. Do not w
Why it is important to exercise your body​
In the French and Indian War, which port cities did the British have that the French wanted?