alexanderjthomas14 alexanderjthomas14
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Sam's sells a
case of 96
drinks for
$21.00. How
much does one
drink cost?

Respuesta :

Laurensink12 Laurensink12
  • 03-09-2021

Answer:

4.57

Step-by-step explanation:

This is unit rate 96 is how many drinks he has and you divide that by how much it cost ($21.00) to get how much each cost.

Answer Link
Groot36044
Groot36044 Groot36044
  • 03-09-2021
What he saidffffddddddddkdkdkffkfk
Answer Link

Otras preguntas

What is 8x1+4x(1/10)+7x(1/100) in standard form
devide 5 2/9÷ 1 5/6
Help it's due tomorrow plzz2 3 4
A solution of aluminum chloride and a solution of ammonium hydroxide are reacted together . What are two products made in this reaction? ( list them by name!!)
The first time we went to Disneyland, we couldn't go on every ride because we ran out of time. So we took a vote to decide which rides to go on first. It was a
if your grade percentage is 78.24% and an assignment is worth 15 points how much will your grade go u
about How much money would people save if they switched to solar energy
A 12.5 L container of neon had a pressure change from 125 kPa to 35 kPa. What is the new volume
How did technological advances during the Industrial Revolution change Great Britain?
if your grade percentage is 78.24% and an assignment is worth 15 points how much will your grade go u