bellamayiah19 bellamayiah19
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

susie bought 4 hair bows for 0.50 each which equation shows how to find the total cost in dollars and cents of the hair bows bought

Respuesta :

Zacookies
Zacookies Zacookies
  • 01-09-2021

Hi! I'm happy to help!

We need to look for clues in the problem to see which operation we are going to use. We see the word each, which represents multiplication.

So, we will multiply 4 by 0.50 to get our cost.

4×0.5

2

So, the cost of the 4 hair bows is $2.00.

I hope this was helpful, keep learning! :D

Answer Link

Otras preguntas

Do plants undergo photosynthesis in a dark environment (not total absence of light)? If so, what would you expect to happen to the rate of photosynthesis?
A customer suspects that one brand of cereal does not fill its boxes with the weight that is printed on the box. He decides to weigh several boxes to test his t
Rewrite this paragraph wRewrite this paragraph without the figures of speech and idioms. ithout the figures of speech and idioms.
Find the number of real solutions for the equation x2 -12x+36 = 0 A) 0 B) 2 C) 1 D) 3
What two windows security updates do most organizations always patch?
Need help with this please
someone to help ? german
What does it mean to be limiting or excess? (Limiting Reactant)
please answer this question:)​
he is __ among the players the best better