lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

alexargoonkim
alexargoonkim alexargoonkim
  • 03-08-2021

Answer:

84.32

Explanation:

You multiply the 56 by 1.12 to get the cost for the beef, and 24 by 0.9 to get the price of the milk. Then you add the two sums of 62.72 and 21.6 (respectively) to get the cost of 84.32.

Answer Link

Otras preguntas

Why is water so important to cells?
Think about the videos you have watched. Why is there a need for government regulation, and what limits need to be placed on these regulations?
please help. there is a picture below
Which three organ systems are directly interacting when a persons brain sends a signal to the persons arm, causing the arm to move up and down
Normalization means that there are no data entry errors in a database. a. True b. False
How many calories in chili cheese fries from doublez?
Is degenerative arthritis a derivative of kyoplasty?
ANSWER QUICK PLZ Ionic bonds are stronger, and one atom gives an electron to the other atom. True False
True or false? testing a baby's blood for hiv antibodies provides evidence of the mother's hiv status.
Identify the word or phrase in each sentence that should NOT be in italics. If there is no error, choose no error. Bobbie used a *dictionary* to help him unders