youngirlharms
youngirlharms youngirlharms
  • 02-06-2021
  • Mathematics
contestada

Robert paid $28.40 for 8 notebooks. At this rate, how much would it cost Robert to buy 6 notebooks?

Respuesta :

nosomi
nosomi nosomi
  • 02-06-2021
$21.30

28.40/8=3.55
3.55*6=21.30
Answer Link
MizukiIsEpik
MizukiIsEpik MizukiIsEpik
  • 02-06-2021

Answer:

It would cost $21.30 for Robert to buy 6 notebooks.

Step-by-step explanation:

find cost for each notebook:

28.40 ÷ 8 = 3.55

multiply by 6:

3.55 x 6 = 21.3

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

What’s all the answers to lesson 9 algebra 1 a unit 5
Answer this please 20 points
What is DOMS? What causes it and how should it be treated?
explain how democracies lead to peaceful and harmonious life among citisens
How many solutions can a quadratic equation have and why does it vary? How would the corresponding graphs look like?
During reconstruction which group it organization built schools for African Americans and trained teachers
The universal gas law, pV = nRT, describes the relationship among the pressure, volume, and temperature of a gas. p = pressure V = volume T = temperature
You and a friend both would like a salad and a small drink. Between the two of you, you have $8.00. A salad costs $2.49 and a small drink is $0.99. Can either o
y2-x4 when y=9 and x=2
which of these statements was true of the democratic party in 1844? A. it supported a national bank B. it supported states' rights C. it took a stand against ex