rashidahties2013 rashidahties2013
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 classes is $96 how much is 4 classes?

Respuesta :

kareenatwal
kareenatwal kareenatwal
  • 01-06-2021

Answer:

$64

Step-by-step explanation:

96 ÷ 6 = 16

(we want to know how much 1 class costs)

16 x 4 = 64

(once we know how much 1 class costs, we can work out how much 4 classes cost)

Answer Link

Otras preguntas

Work out the value of x
On Anne’s fifteenth birthday, she makes an account of her plusses and minuses. What did she include?
ILL GIVE A BRAINLIEST !!! The foci and the vertices of the hyperbola are labeled. Which equation represents the hyperbola shown in the graph?
Remarks to the Senate in Support of a Declaration of Conscience:” In which of the following ways does the speaker most add to the development of her central ide
After the end of the world how do we begin again narrative essay
\frac{h^{2}-1 }{h+3} Plz answer Show work
How long will it take to transfer a file size of 1GB on a USB 2.0 and a USB 3.0 drive?
What did China’s Nationalists want
Joanna went school supply shopping. She spent $33.33 on notebooks and pencils. Notebooks cost $1.85 each and pencils cost $1.39 each. She bought a total of 21 n
An archaeologist locates a fossil of an early human skeleton. To determine the age of the fossil, the archaeologist utilizes a technique called carbon dating, w