krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE ANSWER ASAP WILL MARK BRAINLIEST solve for x write both solutions. 6x^2-7x-3=0
Problem page a long distance runner starts at the beginning of a trail and runs at a rate of 6 miles per hour. one hour later, a cyclist starts at the beginning
Four students had the following amounts of money in their pockets $3.14, $67, $2.45, and 1.14 how Minch money did they have left
Describe how to solve problems for the area of a reduced or enlarged figure when the scale factor and dimensions of the original figure are given.
The brain chemical neuropeptide y is known to specifically enhance the craving for ____.​
If the variety of species in an ecosystem decreases this is a decrease in the system's ________ apex
Find the least common multiple of these two expressions 8v^5w^8 and 14
guys please help me out on this question.....I would really appreciate it!
What is the chemical formula, # of components, and the total number of atoms, for glucose and water?
Share 90 in the ratio 2:3:7