jsjanjdndjwlskfjr jsjanjdndjwlskfjr
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of chocolate costs 8 dollars. Yoko buys p pounds. Write an equation to represent the total cost c that Yoko pays.

Respuesta :

Hellofunnygirls
Hellofunnygirls Hellofunnygirls
  • 01-04-2021

Answer:

8×p≈c

Step-by-step explanation:

Because if each is 8 dollars you would multpy the number (Or Letter) by how many you want or have.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following best describes the jet stream? (4 points) Select one: a. It is a current in the atmosphere. b. It is a current in a river. c. It is a cur
can you please simplify (x^2)^5 ?
In last night's game, Marcus _____ during the first quarter A. was benched by the coach   B. played his heart out   C. scored 14 points   D. wore his jersey bac
the value of a new car is $80,000. in 5 years time the car will be worth $20,000. assume that the value of the car decreases at a constant rate of $m per year,
In time-out, adam, a disruptive child who wants to stay with his class, is removed from the classroom. this exemplifies:
Is this sentence grammatically correct ?
Please help, will give brainliest.
(8,-1), (0,-7) find the slope of the line through each pair of points
Katrina wants to build a fence around her square garden. Her garden has an area of 121 square feet. How much fencing will Katrina need?
Someone please help me?